From the HBD Archive
From: James Spence <70740.1107@compuserve.com>
Subject: AHA Nat. Comp. Winners
Date: 1992-06-23 16:58:12 GMT

AMERICAN HOMEBREWERS ASSOCIATION
1992 NATIONAL COMPETITION WINNERS



Homebrewer of the Year
Sponsored by Munton & Fison, England
Stu Tallman, Rochester, MA
StuBrew
Munich Dunkel
Roundtrip travel and accommodations have been awarded to the
Homebrewer of the Year to visit the Great American Beer Festival XI
in Denver, Colorado, Oct. 2 and 3, 1992.

Ninkasi Award (High-Point Homebrewer)
Sponsored by JV Norwest, Inc. Wilsonville, OR
Steven J. and Christina Daniel
League City, TX 14 points total

Meadmaker of the Year
Sponsored by the Home Wine and Beer Trade Association
Byron Burch, Santa Rosa, CA
Alberta Frost
Sparkling Mead

Cidermaker of the Year
Sponsored by Mayer's Cider Mill, Webster, NY
Charles Castellow, Edmonds, WA
Hard Core XXX Cider
Sparkling Cider

Sakemaker of the Year
Sponsored by Hakusan Sake, Napa, CA
Tina Long, Sacramento, CA
Sake/Japanese Rice Beer

Club High-Point Trophy
Sponsored by DeFalco's Wine & House Beer, Dallas, TX
First Place
Sonoma Beerocrats, Sonoma, CA
Second Place
The Wort Processors, Boston, MA
Third Place
Hop, Barley, and the Alers, Boulder, CO


Barley Wine ~ 82 entries
Sponsored by EDME Ltd., England
First Place
Greg Leas
St. Charles, MO
Foghorn Leghorn Barleywine

Second Place
Rob Brunner
Windsor, Co
Robert the Bruce

Third Place
Harry Clayton
Seymour, CT
Old Boots & Panties


Belgian-Style Specialty ~ 81 entries
Sponsored by Manneken-Brussel Imports, Inc., Austin, TX
First Place
White
Mark Richmond
Springfield, OH
Hoe Garden - Mow Lawn

Second Place
Dubbel
Rick Larson, Paddy Giffen
Sebastopol, CA

Third Place
Belgian Strong Ale
David Suda
Boulder, CO
#35


Brown Ales ~ 120 entries
Sponsored by Premier Malt Products, Grosse Pointe, MI
First Place
American Brown
Randy Gremp
Calistoga, CA

Second Place
American Brown
Charlie Milan
Baton Rouge, LA
Stars & Stripes Brown

Third Place
English Brown Ales
Ron Page
Middletown, CT
The Brown Cow


English Style Pale Ale ~ 168 entries
Sponsored by Wynkoop Brewing Company, Denver, CO
First Place
Classic English Pale Ale
Kevin Johnson
Pacifica, CA
Salutation #4

Second Place
India Pale Ale
Robert Drousth
Madison, WI
IP-ALE-X

Third Place
India Pale Ale
Rick W. Guthrie
Livermore, CA
Wolf Dog IPA


American Style Pale Ale ~ 144 entries
Sponsored by Northwestern Extract Co., Brookfield, WI
First Place
American Pale Ale
Bill Draths
Chicago, IL
Dan Ale

Second Place
American Pale Ale
Michael Chronister
Norristown, PA
Third Place Floor Mild Ale

Third Place
Cream Ale
Steven J. Daniel, Christina Daniel
League City, TX
League City Cream Ale


English Bitter and Scottish Ale ~ 97 entries
Sponsored by Jasper's Home Brew Supply, Litchfield, NH
First Place
English Ordinary
John Arends
Calistoga, CA

Second Place
English Special
Ross Hastings
Edmonton, AB Canada
Amber Ale IV

Third Place
English Special
Alex Puchner
Hermosa Beach, CA
Bitter Again


Porter ~ 150 entries
Sponsored by The Cellar, Seattle, WA
First Place
Brown Porter
Dennis Kinvig
Toronto, ON Canada
Coal Porter

Second Place
Robust Porter
Jack Spence
Alexandria, VA
Peters Porter

Third Place
Robust Porter
John Arends
Calistoga, CA


English and Scottish Strong Ale ~ 61 entries
Sponsored by Wine And Hop Shop, Denver, CO
First Place
Strong Scotch Ale
Jim Campbell
San Jose, CA
A peek under the kilt ale

Second Place
English Old Ale/Strong Ale
Dale James
Fresno, CA
What the heck's that flavor? Strong Ale

Third Place
English Old Ale/Strong Ale
Donald S. Gosselin
Winthrop, MA
Old Buck


Stout ~ 205 entries
Sponsored by BME Extract Co., Staten Island, NY
First Place
Imperial Stout
Dick Van Dyke
Park Forest, IL
Rose's Russian Imperial Stout With Mayo

Second Place
Classic Dry Stout
Randy Gremp
Calistoga, CA

Third Place
Classic Dry Stout
Paul Hale
East Northport, NY
Oast House Oatmeal Stout


Bock ~ 140 entries
Sponsored by Yakima Valley Hop Growers, Yakima, WA
Bock
First Place
Doppelbock
Steve Dempsey
Fort Collins, CO
Scintillator

Second Place
Doppelbock
Vern & Darlene Wolff
Esparto, CA
Doppeltitilator Bock

Third Place
Doppelbock
Brian & Linda North
Franklin, WI
Bock & Roll I


Bavarian Dark ~ 50 entries
Sponsored by Crosby and Baker, Westport, MA
First Place
Munich Dunkel
Stu Tallman
Rochester, MA
StuBrew

Second Place
Munich Dunkel
Steven J. Daniel, Christina Daniel
League City, TX
Accidental Dunkel

Third Place
Munich Dunkel
Ross Herrold
La Porte, IN
Herroldbrau House Dark


American Dark ~ 15 entries
Sponsored by Briess Malting Company, Chilton, WI
First Place
American Dark
Craig Beifus
Milford, NJ
Dark Amber

Second Place
Steven J. Daniel, Christina Daniel
League City, TX
Sun Tanned & Bland

Third Place
Christopher Hansen
San Luis Obispo, CA
Tweeners Dark


Dortmund/Export ~ 38 entries
Sponsored by DeFalco's Wine & House Beer, Dallas, TX
First Place
Norman Dickenson
Santa Rosa, CA
Grain-n-Beerit

Second Place
Gregory Walz
Pittsburgh, PA
Walz' Export

Third Place
Bill Murphy
Brookline, MA
Wortmunder Export


Munich Helles ~ 43 entries
Sponsored by Wines Inc., Akron, OH
First Place
Brian & Linda North
Franklin, WI
Meltdown Lager

Second Place
Steven J. Daniel, Christina Daniel
League City, TX
W.I.T.H.I.M. II

Third Place
Chris Harding
Ketchum, ID
Back to Basics Lager


Classic Pilsner ~ 97 entries
Sponsored by California Concentrates, Acampo, CA
First Place
German
Patrick Drigans
Buffalo, MN
Distinctly Deutsch Pilsner

Second Place
German
James Cannon
Wiliamsburg, VA
Un-named

Third Place
Bohemian
Richard Rosen
Andover, CT
The Bohemian Beat


American Light Lager ~ 83 entries
Sponsored by Coors Brewing Company, Golden, CO
First Place
American Premium
Steven J. Daniel, Christina Daniel
League City, TX
Butt-Scratcher

Second Place
American Standard
Steven J. Daniel, Christina Daniel
League City, TX
Butt-Weiper

Third Place
American Wheat
Jim Lopes
Fresno, CA
Brick of Peat 'n Wheat


Vienna/Oktoberfest/Marzen ~ 87 entries
Sponsored by F.H. Steinbart Company, Portland, OR
First Place
Vienna
Keith Weerts
Windsor, CA
Vienna Lager

Second Place
Vienna
Ray Taylor, Maureen Taylor Neil Gudmestad Marty Draper
Fargo, ND
Amber Waves

Third Place
Marzen/Oktoberfest
Thomas J. O'Connor III
Rockport, ME
Oktoberfest 1991


German-style Ale ~ 62 entries
Sponsored by Great Fermentations of Santa Rosa, CA
First Place
Dusseldorf-style Altbier
Tom Young
Loyaltor, CA
Fat Horse

Second Place
Kolsch
David J. Rose
Yountville, CA

Third Place
Kolsch
Donald Weaver
New Freedom, PA
Kolsch


Fruit Beer ~ 110 entries
Sponsored by The Purple Foot, Milwaukee, WI
First Place
Fruit Beer
Dan Robison
Salt Lake City, UT
Leftover Strawberry Ale

Second Place
Fruit Beer
Daniel Jodoin
Livonia, MI

Third Place
Fruit Beer
Thom Tomlinson, Diane Tomlinson
Boulder, CO
Roseanne's Blackberry Ale


Herb Beer ~ 83 entries
Sponsored by Marin Brewing Company, Larkspur, CA
First Place
Herb Beer
Eric McClary
Carson City, NV
Chile Garden Pils

Second Place
Herb Beer
Wayne Greenway
Oakland, CA
Wet Dream ALe

Third Place
Herb Beer
Ron Page
Middletown, CT
Thai House


Specialty Beer ~ 109 entries
Sponsored by Beer and Wine Hobby, Woburn, MA
First Place
Specialty Beer
Bob Barson
Chicago, IL
1991 Christmas Ale

Second Place
Classic Style Specialty Beer
Rob Lillard
Lyons, CO
Old Maple Dog

Third Place
Classic Style Specialty Beer
Neil Gudmestad, Ray Taylor
Fargo, ND
Rye Porter


Smoked Beer ~ 36 entries
Sponsored by Jim's Homebrew Supply, Spokane, WA
First Place
Bamberg-style Rauchbier
James Cannon
Wiliamsburg, VA
Beech Beer

Second Place
Bamberg-style Rauchbier
David Woodruff
Sebastopol, CA
Hermit's Hearth

Third Place
Other
Tom Altenbach
Tracy, CA
Alt 'n' Bock Rauchbock


California Common Beer ~ 64 entries
Sponsored by Anchor Brewing Co., San Francisco, CA
First Place
Phil Rahn
Cordova, TN
Memphis Steamer

Second Place
Rob Reed
Kokomo, IN
Northside Lager

Third Place
Larry Fergison
Brooklyn, NY
One Eye Steam Beer


Wheat Beer (Ale) ~ 101 entries
Sponsored by the American Homebrewers Assoc., Boulder, CO
First Place
German-style Weizen/Weissbier
Eric Warner
Lafayette, CO
Supai's Weissbier

Second Place
German-style Dunkelweizen (dark)
Rick Larson
Sebastopol, CA

Third Place
German-style Weizen/Weissbier
Harry Clayton
Seymour, CT
Weizenbier


Traditional Mead ~ 35 entries
Sponsored by Havill's Mazer Mead Co., New Zealand
First Place
Sparkling Mead
Byron Burch
Santa Rosa, CA
Alberta Frost

Second Place
Still Mead
Mark Quade
Port Arkansas, TX
But Will You Love Me Tomorrow

Third Place
Still Mead
Micah Millspaw
Oakdale, CA
Anjuli's Wildflower Mead


Melomel Cyser Pyment Metheglin ~ 90 entries
Sponsored by American Mead Association, Ostrander, OH
First Place
Sparkling Mead
Vern & Darlene Wolff
Esparto, CA
Forbidden But Plum Good

Second Place
Sparkling Mead
Dave Resch
Colorado Springs, CO
Mix and Match Mead

Third Place
Still Mead
Walter Dobrowney
Saskatoon, SK Canada
Mead #14


Cider ~ 36 entries
Sponsored by Mayers Cider Mill Inc., Webster, NY
First Place
Sparkling Cider
Charles Castellow
Edmonds, WA
Hard Core XXX Cider

Second Place
Specialty Cider
Steve Mclaughlin
Orwell, NY
Linda's Lumbar Cherry Cider

Third Place
Specialty Cider
Robert Gorman
Waltham, MA
Summer Dew


Sake ~ 12 entries
Sponsored by Hakusan Sake, Napa, CA
First Place
Tina Long
Sacramento, CA
Sake - Japanese Rice Beer

Second Place
Jim Long
Sacramento, CA
Sake - Japanese Rice Beer

Third Place
Fred Eckhardt
Portland, OR
Sake - Japanese Rice Beer



Back New Search

The posts that comprise the Homebrew Digest Searchable Archive remain the property of their authors.
This search system is copyright © 2008 Scott Alfter; all rights reserved.